FAQ-najczęściej zadawane pytania odnośnie zdjęć RTG

Na czym polega prześwietlenie rentgenowskie?

Prześwietlenie rentgenowskie jest nieinwazyjną metodą badania polegającą na ekspozycji części ciała na promieniowanie jonizujące, które pozwala stworzyć obraz wnętrza ciała (np. korzeń zęba).

Kiedy nie powinno się korzystać z tego typu badania ?

Głównym powodem dla zaniechania badania rtg jest ciąża pacjentki. W wyjątkowych przypadkach kiedy badania nie można przełożyć na okres po porodzie stosuje się maksymalną ochronę płodu przed promieniami.

Czy rtg stomatologiczne, potocznie rentgen zębów jest bezpiecznym badaniem ?

Tak, badanie rtg jest bezpieczne pod warunkiem, że wykonuje się je w pracowni radiologicznej wyposażonej w nowoczesny sprzęt. Istotna jest także częstotliwość wykonywanych badań rtg oraz obowiązkowe korzystanie z fartuchów ochronnych.

Kiedy powinniśmy wykonać zdjęcie panoramiczne, a kiedy punktowe?

Pantomograf (panorama) jest zdjęciem przeglądowym dającym obraz zębów żuchwy, obu szczęk oraz części zatok pacjenta. Takie zdjęcie powinno się wykonać na samym początku leczenia. Natomiast zdjęcie wewnątrzustne (punktowe) jest zdjęciem bardziej dokładnym i obrazującym konkretny ząb. Powinno być wykonywane przed i po wypełnieniu kanałowym, a czasami także w jego trakcie.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla pacjenta z rozrusznikiem serca?

Nie ma tego typu przeciwwskazań jeżeli chodzi o badanie radiologiczne. Trzeba się jednak liczyć z możliwością wystąpienia zniekształceń na kliszy (artefaktów).

Jak często można wykonywać zdjęcia punktowe?

W dobrze wyposażonej pracowni rtg zdjęcia punktowe można wykonywać bez obaw jeżeli tylko zachodzi taka konieczność. Dawki promieniowania są bardzo znikome. W przypadku naszej pracowni aparat jest wyposażony w generator wysokiej częstotliwości, dzięki czemu dawka jest dodatkowo pomniejszona o 30% (eliminacja promieniowania miękkiego nieprzydatnego diagnostycznie).

Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne dla dzieci?

Tak, jest bezpieczne pod warunkiem, że dana pracownia rtg posiada nowoczesny sprzęt wyposażony w specjalne programy pediatryczne (dodatkowa dziecięca redukcja promieniowania) i zachowuje wszelkie normy bezpieczenstwa (fartuch ołowiany, osłona na tarczycę).

Czy kobieta w ciąży może wykonać tego typu badanie?

W czasie ciąży nie powinno się wykonywać badań radiologicznych. Badanie jest dopuszczalne w wyjątkowej sytuacji, kiedy nie można go odłożyć do momentu porodu.